
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.95 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1.6 A |
| Output Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 1.6 A |
| Operating Supply Current | 3.5 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 80 % |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Up, Step-Down |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
